× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Kiedy można poznać płeć dziecka

Kiedy można poznać płeć dziecka? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Niektórzy z nich chcą wiedzieć to jak najszybciej, inni czekają z tym do porodu. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy i pragniesz wcześniej wymyślić swojemu maleństwu imię lub kupić mu odpowiednie ubranka, dalsza część artykułu przeznaczona jest właśnie dla Ciebie. Jakie badania pomagają rozpoznać płeć dziecka i jakie czynniki mogą to utrudnić? Sprawdź.

Kiedy można poznać płeć dziecka? Od czego to zależy?

To, kiedy rodzic może poznać płeć dziecka, zależy od wielu czynników. Duże znaczenie mają tutaj takie aspekty, jak:

  • jakość aparatu USG,
  • pozycja dziecka podczas badania,
  • doświadczenie lekarza,
  • to, która to jest ciąża.

Jeżeli więc dziecko jest odpowiednio ułożone, lekarz ma duże doświadczenie, a jakość aparatu USG na to pozwala, płeć dziecka można zidentyfikować już w 12. tygodniu ciąży – wówczas pewność tego wyniku wynosi 91-98%.

Badania, które pozwalają poznać płeć dziecka

Większą pewność co do płci dziecka można uzyskać między 18. a 22. tygodniem ciąży – wówczas umożliwia to USG połówkowe. Co więcej, czasem poznanie płci jest możliwe już w 16. tygodniu. Ze względu jednak na grubość ściany jamy brzusznej czy ilość płynu owodniowego, badanie USG w położnictwie daje w 100% pewne wyniki dopiero w 28. tygodniu ciąży. Stuprocentową pewność zapewnia też badanie kariotypu, które można przeprowadzić np. po wykonaniu amniopunkcji.

Niektórzy rodzice decydują się na badanie wolnego płodowego DNA. Służy ono głównie do wykrywania ewentualnych aberracji chromosomowych. Jeżeli jednak mama i tata wyrażą taką chęć, mogą przy okazji poznać również płeć dziecka. Badanie to jest skuteczne na 99%. Molekularny test genetyczny jest w stanie wykryć obecność chromosomu Y, który wskazuje bezpośrednio na płeć męską.

Być może słyszałaś również o „the nub theory”. Jest to teoria, zgodnie z którą można rozpoznać płeć dziecka, sprawdzając kąt nachylenia guzka płciowego do rdzenia kręgowego. Niektórzy twierdzą, że jeżeli przekracza on 30 stopni, świadczy to o płci męskiej. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko teoria, a nie miarodajny sposób identyfikowania płci.

Pomyłki w rozpoznawaniu płci dziecka

Wbrew pozorom rozpoznawanie płci dziecka bywa skomplikowane, co z kolei wiąże się z ryzykiem pomyłek. Jakich? Zdarza się np. że lekarze mylą podczas badania USG penis z pępowiną – ta czasami umiejscawia się między nogami dziecka. Nieodpowiednie położenie maleństwa niekiedy również utrudnia identyfikowanie narządów płciowych. Rozpoznawanie płci może być trudniejsze także w przypadku otyłości kobiety ciężarnej.

Rozpoznawanie płci dziecka w Krakowie

Szukasz miejsca w Krakowie, w którym poznasz płeć swojego dziecka? Zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen. Pracują u nas świetnie wykwalifikowani lekarze, którzy korzystają z wysokiej klasy sprzętu. To z kolei sprawia, że ryzyko pomyłki jest minimalne. Wystarczy, że zadzwonisz na numer 791 004 003 i umówisz się z nami na wizytę. Czekamy na Ciebie!

You may also like