× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Gimnastyka umysłu u osoby starszej
U seniorów bardzo często można zaobserwować problemy z pamięcią czy pogorszenie nastroju. Najlepszym sposobem na ćwiczenie sprawności umysłu i lepsze samopoczucie są gry. Podczas zabawy starsza osoba może się rozluźnić oraz poprawić sprawność manualną. Pobudzane są procesy myślowe, kojarzenia oraz pamięciowe, co doskonale wpływa na zdolności podopiecznego. Sprawdź, jakie gry najlepiej się sprawdzą.

Gry dla seniorów

Gry i zabawy poprawiają zdolności zapamiętywania oraz koncentracji u osób starszych. Pomagają nawiązywać bliższe relacje i sprzyjają spędzaniu czasu z bliskimi lub z innymi seniorami. Są więc świetnym sposobem na walkę z samotnością i złym samopoczuciem seniorów. Reguły gier można modyfikować i dostosowywać do możliwości podopiecznego, tak by bez problemu był w stanie sobie poradzić. Odpowiednią zabawą dla osób starszych jest na przykład układanie kostek domina. W przypadku chorób demencyjnych warto wybrać wersję z nazwami z najbliższego otoczenia i rysunkami. Dzięki temu senior ma okazję ćwiczyć zasób słownictwa. Do ćwiczenia wyobraźni i spostrzegawczości doskonale nadadzą się puzzle. Ich układanie poprawia poczucie orientacji obiektów w przestrzeni oraz cierpliwość. Grą, która wymaga skupienia i odciąga myśli od problemów zdrowotnych są bierki. Doskonałą propozycją na zabawę z seniorami jest również gra w skojarzenia, dokańczanie przysłów czy piosenek. Aby zapewnić rozrywkę i miło spędzić czas z osobą starszą można także zaproponować partię w chińczyka.

Angażujące gry

Grami, które wymagają dużo koncentracji i bacznej obserwacji są warcaby, a także szachy. Dom Seniora zachęca swoich podopiecznych do stałego ćwiczenia sprawności umysłu. Regularne partie ulubionej gry pomagają nie tylko poprawić pamięć, ale również zacieśnić relacje z innymi. Dobrym sposobem podtrzymania sprawności intelektualnej są karcianki, a także gra „państwa-miasta”, które dodatkowo angażują wiedzę i pamięć podopiecznego oraz wymagają utrzymania koncentracji. Doskonałą propozycję są również regularne rozgrywki w bule. To świetna aktywność, która sprzyja nawiązaniu kontaktów oraz pobudza ducha rywalizacji. Nie naraża za to osoby starszej na urazy i kontuzje. Gry są najlepszym sposobem na terapię. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę dom spokojnej starości, który zachęca to regularnego rozgrywania partii w szachy i bule, które ćwiczą sprawność umysłu osób starszych. Podopieczni mają zapewnione wszelkie dogodności. Mogą również korzystać z zajęć plastycznych oraz tanecznych, a także wybrać się na spacer czy nordic walking po pięknej okolicy. Wspólne gry z seniorem pozwalają nawiązać bliższe relacje oraz zapobiegają postępom chorób, takich jak demencja czy depresja. To najprostszy sposób na terapię, która może przynieść wiele pozytywnych skutków. Spędź chwilę z bliską osobą przy partii w szachy, czy chińczyka.

You may also like