× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
mycie zębów

Prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie zębów. I mimo że szczotkowanie zębów wydaje się dość proste, wiele osób popełnia przy tej czynności błędy, które mogą skutkować chorobami dziąseł oraz rozwojem próchnicy. Jak więc myć zęby dobrze i dokładnie?

Szczoteczki manualne – czas trwania i metody mycia zębów

Metodę szczotkowania zębów należy dobrać do rodzaju posiadanej szczoteczki. Nieco inaczej wygląda to w przypadku szczoteczek manualnych niż elektrycznych. Korzystając ze szczoteczki manualnej, należy bowiem bardziej się wysilić – elektryczna sama wykonuje odpowiednie ruchy, przez co, teoretycznie, jest łatwiejsza w użyciu. Dokładne umycie zębów szczoteczką manualną wymaga zaś zastosowania odpowiednich technik. Oto najlepsze z nich:

– technika okrężna: główkę szczoteczki należy ustawić prostopadle do krawędzi zębów, a następnie wykonywać nią ruchy okrężne

– technika wymiatająca: główka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni, następnie wykonuje się nią ruchy okrężne przy dziąsłach oraz wymiatające na pozostałej powierzchni zębów.

O tym, która będzie lepsza w danym przypadku, powinien zdecydować stomatolog. Metoda okrężna jest delikatniejsza dla dziąseł i prostsza, wymiatająca z kolei skuteczniejsza. Ile powinno trwać szczotkowanie manualne? Stanowisko większości dentystów jest jasne: do momentu dokładnego wyczyszczenia zębów. Najlepiej zatem, użyć specjalnego płynu wybarwiającego płytkę nazębnego lub po prostu przejechać językiem po zębach – powinny być idealnie gładkie.

Szczoteczki elektryczne – jak myć nimi zęby?

Nowoczesne urządzenia do mycia zębów mogą znacznie ułatwić codzienną higienę, oczywiście o ile korzysta się z nich prawidłowo. Najpopularniejsze szczoteczki elektryczne to te obrotowe, których główki wykonują ruch wokół własnej osi, dokładnie czyszcząc powierzchnię zębów. Mycie zębów z ich wykorzystaniem jest szybsze od manualnego – wystarczą 2 minuty, żeby pozbyć się osadu i płytki nazębnej. Obecnie, takie szczoteczki posiadają wbudowany zegar, który odmierza czas szczotkowania i informuje użytkownika o momencie, kiedy należy już zakończyć mycie zębów. O czym zaś warto pamiętać podczas używania szczoteczki elektrycznej?

– należy przesuwać główką po powierzchni zębów, dociskanie może spowodować poranienie dziąseł

– przedłużanie czasu mycia zębów nie jest wskazane i może przynieść więcej szkody niż pożytku

– częstotliwość wymiany końcówki jest taka sama, jak w przypadku szczoteczek manualnych – przynajmniej raz na trzy miesiące.

Kolejność szczotkowani – od czego zacząć?

Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest twardość wybranej szczoteczki. Nie może być zbyt miękka, a twarda może z kolei ranić dziąsła. Osobę, którą warto zapytać o to, jaka będzie najlepsza w danym przypadku, jest oczywiście dentysta. Można zrobić to przy okazji rutynowego przeglądu, który najlepiej wykonywać raz na pół roku. Poza tym, istotna jest kolejność szczotkowania poszczególnych części zębów. A ma to wyglądać w ten sposób:

  1. Należy zacząć od zewnętrznej powierzchni zębów – szczęka ma być zaciśnięta.
  2. Następnie, trzeba rozchylić szczękę i dokładnie wyszczotkować powierzchnię żującą.
  3. Jako ostatnie, myje się wewnętrzne części zębów.

Uzupełnieniem każdego mycia zębów powinna być nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej. Szczotkowanie obowiązkowo trzeba przeprowadzać dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

You may also like