× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Terapia par Psycholog Beata Załucka-Gosk
Decyzja o podjęciu terapii nigdy nie jest łatwa. Niestety często jest to niezbędne, aby związek mógł dalej poprawnie funkcjonować. Kiedy jednak należy udać się o pomoc do specjalisty? Powodów może być wiele. Zaliczyć do nich można między innymi przytłoczenie życiem rodzinnym, oddalenie się od siebie bądź nawracające myśli o rozstaniu.

Jaki jest jednak główny cel terapii małżeńskiej?

W dużej mierze zadaniem terapii jest naprawa trudności, które występują między osobami w związku oraz poprawa ich relacji. Niezależnie jak długo para mierzy się z kryzysem w ich relacji, każdy moment jest dobry, aby zawalczyć o to uczucie. Podczas wizyty u terapeuty nie musimy obawiać się osądu. Jest to osoba doświadczona, która spojrzy na nasz problem obiektywnie. Wysłucha wszystkich naszych uczuć i zwierzeń. Jej ocena będzie szczera i niezależna. Jest to kluczowe, aby dojść do porozumienia w związku. Poprzez swoje wykształcenie terapeuta będzie szukał przyczyny nieporozumień w relacji i starał się je zniwelować.

Jaką rolę odgrywa terapeuta?

Dobrego specjalistę w tej dziedzinie powinno cechować przede wszystkim doświadczenie i profesjonalizm. Dzięki temu będzie on w stanie dążyć do porozumienia, formułować błyskotliwe pytania oraz odpowiednio odczytywać odpowiedzi. Niezmiernie ważne jest również to, że nie będzie on oceniał i zachowa pełną dyskrecję. Dobry psycholog zadba również o komfort podczas rozmowy. Właśnie z tego powodu terapia dla par odbywa się w większości przypadków na neutralnym terenie, czyli w gabinecie w poradni. Osoby decydujące się na terapię podczas spotkania odcinają się od wszystkiego i skupiają się na danym problemie. Stwarza to również poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Terapia małżeńska - Psycholog Gdynia

Jak długo trwa terapia?

Jedno spotkanie w poradni trwa zazwyczaj 60 bądź 90 minut. Jeśli jednak chodzi o ilość spotkań, w dużej mierze zależy to od skali problemu oraz tempa, w jakim będzie postępować poprawa. W całym tym procesie ważne jest jednak to, aby nie przerywać jej zbyt szybko i pochopnie. Może być to bowiem jedynie chwilowa poprawa, a powtórne pogorszenie relacji może znacznie demotywować do dalszej pracy. Dlatego warto kierować się radami terapeuty, który potrafi ocenić, w jakim stopniu stabilne są postępy oraz czy są one już końcową wygraną, a nie jedynie pojedynczym sukcesem w tym zawiłym procesie. Najczęściej trwa to od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Niektórzy jednak decydują się na stałą pomoc specjalisty.

Jakie efekty przynosi terapia małżeńska?

Przede wszystkim ma to skutkować znaczną poprawą relacji między partnerami. Dzięki temu będą oni w stanie prowadzić normalny związek w zgodzie i wewnętrznym spokoju. Często to właśnie terapia jest ostatnim ratunkiem dla zniszczonych relacji. Dzięki temu można zapobiec rozwodowi, czy zakończyć separację. Pozwala to również ujednolicić metody wychowawcze i znaleźć wspólny język. Może być to również skuteczny sposób, by pozbyć się traumy, wybaczyć sobie, przepracować wszystkie problemy bądź nawet przygotować się do ewentualnego rozstania. Jest to również dobry sposób, by nauczyć się funkcjonować bez teściów, czy rodziców.

You may also like