
Decyzja o podjęciu terapii nigdy nie jest łatwa. Niestety często jest to niezbędne, aby związek mógł dalej poprawnie funkcjonować. Kiedy jednak należy udać się o pomoc do specjalisty? Powodów może być wiele. Zaliczyć do nich można między innymi przytłoczenie życiem rodzinnym, oddalenie się od siebie bądź nawracające myśli o rozstaniu.
Jaki jest jednak główny cel terapii małżeńskiej?
W dużej mierze zadaniem terapii jest naprawa trudności, które występują między osobami w związku oraz poprawa ich relacji. Niezależnie jak długo para mierzy się z kryzysem w ich relacji, każdy moment jest dobry, aby zawalczyć o to uczucie. Podczas wizyty u terapeuty nie musimy obawiać się osądu. Jest to osoba doświadczona, która spojrzy na nasz problem obiektywnie. Wysłucha wszystkich naszych uczuć i zwierzeń. Jej ocena będzie szczera i niezależna. Jest to kluczowe, aby dojść do porozumienia w związku. Poprzez swoje wykształcenie terapeuta będzie szukał przyczyny nieporozumień w relacji i starał się je zniwelować.Jaką rolę odgrywa terapeuta?
Dobrego specjalistę w tej dziedzinie powinno cechować przede wszystkim doświadczenie i profesjonalizm. Dzięki temu będzie on w stanie dążyć do porozumienia, formułować błyskotliwe pytania oraz odpowiednio odczytywać odpowiedzi. Niezmiernie ważne jest również to, że nie będzie on oceniał i zachowa pełną dyskrecję. Dobry psycholog zadba również o komfort podczas rozmowy. Właśnie z tego powodu terapia dla par odbywa się w większości przypadków na neutralnym terenie, czyli w gabinecie w poradni. Osoby decydujące się na terapię podczas spotkania odcinają się od wszystkiego i skupiają się na danym problemie. Stwarza to również poczucie bezpieczeństwa i spokoju.