× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leczenie endodontyczne
Piękny, biały, a przede wszystkim zdrowy uśmiech to coś, na czym zależy w dzisiejszych czasach chyba wszystkim. Jego zachowanie na bardzo długi czas jest jak najbardziej możliwe, choć o zęby trzeba oczywiście odpowiednio zadbać. Codzienna pielęgnacja jest kluczowa, choć z różnych powodów czasami nie wystarcza. Nawet w najbardziej zadbanych zębach mogą z czasem pojawiać się ubytki, co prowadzi do dalszych problemów. Konieczna jest wtedy wizyta u stomatologa. Najbardziej popularną metodą leczenia wciąż pozostaje endodoncja. Czym ona jest i co warto wiedzieć na jej temat?

Endodoncja Kraków – podstawowe informacje

Endodoncja określana jest często inną, o wiele bardziej rozpoznawalną nazwą. Jest to po prostu leczenie kanałowe. Wiele osób zetknęło się z tym terminem. Wiele też doświadczyło tego typu leczenia na własnej skórze. Czym jednak dokładnie jest leczenie endodontyczne i na czym polega, wie niewiele osób. Warto więc nieco przybliżyć sobie tę kwestię. Na leczenie kanałowe składa się kilka etapów. Polega ono na mechanicznym usunięciu zmienionej chorobowo, martwej miazgi zębowej z kanałów zębowych, które następnie się poszerza i wypełnia specjalną masą.

Czy tego typu leczenie musi być bolesne?

Na temat endodoncji funkcjonuje wiele mitów. Jeszcze niedawno był to zabieg, na myśl o którym wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych dostawało dreszczy. Nie wykonywało się go w czasie jednej wizyty, ale dwuetapowo. W pierwszej kolejności wykonywano tak zwaną dewitalizację, czyli zatrucie miazgi zębowej. Miazga była usuwana, a oczyszczone kanały zębowe wypełniane w czasie następnej wizyty. Leczenie takie wiązało się też z dużym bólem. Na szczęście metody takie odchodzą dziś powoli do lamusa. Stomatologia, tak samo, jak inne dziedziny medycyny rozwija się ostatnio w dużym tempie. Powstały nowe metody leczenia i dostępne są nowe, dające ogromne możliwości narzędzia. Dysponuje się też nowocześniejszymi, skutecznymi środkami znieczulającymi. Przede wszystkim w dzisiejszych czasach endodoncja wykonywana jest w czasie jednej wizyty. Nie praktykuje się wcześniejszego zatruwania miazgi zębowej. Jej usunięcie możliwe jest dzięki nowoczesnym narzędziom, które jednocześnie zapewniają o wiele większą skuteczność zabiegu. Oczyszczone i poszerzone kanały zębowe wypełniane są specjalną masą stomatologiczną w ramach tej samej wizyty, a po leczeniu bardzo szybko nie pozostaje żadnego śladu.

Kiedy stosuje się leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne jest leczeniem typowo zachowawczym. Stosuje się je w sytuacjach, w których miazga zębowa zmieniona jest chorobowo. Najczęstszą przyczyną decyzji o zastosowaniu leczenia kanałowego jest zgorzel miazgi zębowej, która polega na rozwoju wewnątrz zęba bakterii gnilnych, które rozkładają miazgę i powodują powstanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Nieleczona zgorzel postępuje, a z czasem zająć może również sąsiednie tkanki, co jest już o wiele bardziej niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Dlatego też istotne jest, żeby problem rozpoznać możliwie jak najszybciej i wdrożyć odpowiednie leczenie. Co jest jednak przyczyną takiego stanu rzeczy? Najczęściej są to zmiany próchnicze, które powodują uszkodzenie wierzchnich warstw zęba i dostanie się bakterii do środka. Bardzo często są to również mechaniczne uszkodzenia, takie jak złamania i ukruszenia zęba. Nawet niewielkie ukruszenie, z którego pacjent może nawet nie zdawać sobie sprawy, może prowadzić do konsekwencji w postaci zakażenia miazgi zębowej. Dość częstą przyczyną jest również uszkodzenia szkliwa nazębnego spowodowane niewłaściwym zgryzem. Dlatego tak ważne jest to, by sytuację taką opanować możliwie jak najwcześniej, przez zastosowanie odpowiedniego aparatu nazębnego. W profilaktyce ważne są przede wszystkim regularne kontrole stanu uzębienia, które pozwalają wykryć pojawiające się problemy wcześniej i zaradzić im, zanim potrzebne będzie poważniejsze leczenie.

Endodoncja mikroskopowa – co warto wiedzieć na jej temat?

W dzisiejszych czasach możliwa jest również nowoczesna endodoncja mikroskopowa. Polega ona właściwie na tym samym, co zwykłe leczenie kanałowe, z tym że całość odbywa się pod mikroskopem, który pozwala powiększyć wielokrotnie pole robocze. Jak więc można się domyślić, zabieg taki jest o wiele dokładniejszy. Zastosowanie endodoncji mikroskopowej pozwala na zminimalizowanie ryzyka możliwych powikłań, które czasem pojawiają się przy tego typu leczeniu. Jest to przede wszystkim niedokładne oczyszczenie kanałów zębowych i niecałkowite ich wypełnienie masą stomatologiczną, które mogą prowadzić do dalszych komplikacji i konieczności powtórzenia leczenia. Zabieg wykonywany przed mikroskopem w ogromnym stopniu zmniejsza ryzyko i znacząco zwiększa skuteczność leczenia tego typu.

You may also like