Osteotomia żuchwy
Czym jest osteotomia żuchwy? Jaką gałęzią medycyny jest ortognatyka? W jakich wypadkach warto zastosować osteotomię i kiedy można zastosować tego typu leczenie? Na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w artykule.

Ortognatyka i Osteotomia

Zanim wyjaśnimy czym jest osteotomia żuchwy, warto abyśmy wpierw poznali dwa inne (lecz bliskie) pojęcia: ortognatyki oraz osteotomii jako takiej. Już sama nazwa dziedziny medycyny wiele mówi. „Orthos” w języku greckim oznacza tyle co poprawny lub prosty. „Gnathos” to po prostu kość. Ortognatyka zajmuje się więc poprawnym ułożeniem kości – a co za tym idzie, wieloma anomaliami z tym związanymi. Wśród metod, które są używane w tej gałęzi medycyny jest osteotomia. To chirurgiczne przecięcie kości, które wykonuje się w celu:
  • poprawy kształtu,
  • korekcję osi,
  • poprawy funkcjonowania stawów,
  • wydłużenia kości,
  • skrócenia kości.

Zadanie dla profesjonalistów

Osteotomia żuchwy to jeden z zabiegów, które może wykonać chirurg szczękowo-twarzowy Gdańsk. W Trójmieście pracuje uznany zespół w klinice Impladent pod kierownictwem doktora nauk medycznych Adama Ziemlewskiego – https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/chirurgia-ortognatyka/. Specjaliści placówki odebrali wykształcenie w najlepszych ośrodkach na świecie. Dbają o renomę ośrodka i wypełnienie wszystkich procedur – począwszy od diagnozy i symulacji komputerowej zabiegu.

Osteotomia żuchwy

Jakie są wskazania do tego typu interwencji? Zazwyczaj stosuje się ją, kiedy położenie szczęki i żuchwy (szczęki dolnej) jest nieprawidłowe. Czasem trzeba wykonać osteotomię na obu strukturach (szczęce górnej i dolnej). Problem nieprawidłowego ułożenia/złego rozwoju struktur kostnych ma swoje konsekwencje zarówno estetyczne, jak i zdrowotne oraz praktyczne. Często pewne deformacje sprawiają, że pacjent nie czuje się dobrze sam ze sobą. Ortognatyka pomaga poprawić wygląd twarzy. Ważny jest także element taki jak wydawanie dźwięków oraz mowa – to także może zostać ułatwione pacjentowi. Inną zaletą zastosowania osteotomii jest: poprawa mechaniki gryzienia, żucia oraz połykania. Zwiększa się nie tylko komfort życia, ale także spada ryzyko stanów zapalnych, uszkodzeń zębów itp.

Kiedy osteotomia żuchwy?

Wskazaniami dla wykonania osteotomii żuchwy są między innymi:
  • makorgenia – przerost żuchwy,
  • progenia: jej wysunięcie do przodu
  • laterogenia: przemieszczenie boczne żuchwy,
  • mikrogenia (zwana też mikrognacją) żuchwy – powstająca w wyniku nieprawidłowego rozwoju dolnego fragmentu żuchwy.
Trzeba także pamiętać, że osteotomię żuchwy można wykonać dopiero, gdy pacjent osiągnie dojrzałość. Czynnikiem kluczowym jest tutaj rośnięcie kości. Gdyby wykonać osteotomię we wcześniejszych latach, mogłoby dojść do wielu niepożądanych efektów – deformacji itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like