Oczy to zwierciadło naszej duszy i element twarzy, który zwraca uwagę każdego rozmówcy. Niestety wraz z upływem lat opadające powieki odbierają naszemu spojrzeniu blasku, dodają lat i skutecznie pozbawiają atrakcyjności i pewności siebie. Na szczęście istnieją sposoby na poprawę wyglądu okolic oczu, a jednym z nich jest blefaroplastyka, czyli plastyka powiek.
Kiedy warto zdecydować się na plastykę powiek?
Zabieg liftingu powiek najczęściej wykonywany jest ze względów estetycznych. Nic w tym dziwnego, w końcu brzydkie worki pod oczami oraz wiszące powieki to defekt, który pojawia się praktycznie u każdego. Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność, rozciąga się, a twarz zaczyna wyglądać na smutną i zmęczoną.
Wskazaniem do wykonania plastyki powiek jest również sytuacja, gdy opadające powieki poważnie ograniczają pole widzenia oraz utrudniają noszenie okularów. Osoba z takim defektem na problem z wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak czytanie czy prowadzenie auta. W takich przypadkach mówimy o medycznych wskazaniach do zabiegu. Na szczęście w miejscach takich jak: https://plastykapowiekgdansk.pl możemy uzyskać fachową pomoc i możliwość poprawy wyglądu okolic oczu.
Kto najczęściej decyduje się na zabieg?
Plastyka powiek to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, któremu poddają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Specyfika problemu opadania powiek i powstawania worków pod oczami sprawia, że są to z reguły osoby dojrzałe, czyli takie, które ukończyły już 35. rok życia. Oczywiście zdarzają się również młodsi pacjenci, są to jednak osoby obciążone genetycznie, które stanowią niewielki odsetek wszystkich pacjentów.
Jakie są metody plastyki powiek?
Blefaroplastyka, czyli lifting powiek to zabieg, który może dotyczyć zarówno powiek górnych, jak i dolnych. Co więcej, może być on wykonywany na dwa sposoby: metodą tradycyjną lub laserowo.
Tradycyjna plastyka powiek to zabieg polegający na wykonaniu niewielkiego nacięcia, a następnie usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry wokół oczu. W zależności od umiejscowienia problemu obejmuje on:
1. Korekta powiek górnych:
- nacięcie skóry w naturalnej zmarszczce,
- chirurgiczne wycięcie skóry i tkanki tłuszczowej,
- zszycie rany.
2. Korekta powiek dolnych:
- nacięcie skóry poniżej brzegu rzęsowego,
- oddzielenie skóry oraz ewentualne nacięcie przegrody oczodołowej, a następnie usunięcie nadmiaru tłuszczu,
- usunięcie rozciągniętej skóry,
- zszycie rany.
Innym sposobem na poprawę wyglądu okolic oczu jest laserowa plastyka powiek. Różnica pomiędzy obiema metodami polega na tym, że w tym przypadku głównym narzędziem nie jest skalpel, lecz laser. Laserowa korekta powiek wyróżnia się również większą precyzją, znacznie mniejszym krwawieniem oraz krótszym czasem rekonwalescencji.
Jak wygląda przygotowanie do zabiegu plastyki powiek?
Plastyka powiek nie jest skomplikowanym zabiegiem, jednak tak jak każda procedura medyczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna z lekarzem prowadzącym, który ocenia stan zdrowia pacjenta oraz omawia z nim przebieg zabiegu i okresu rekonwalescencji. Następnie pacjent jest zobligowany do wykonania podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, poziom glukozy, oznaczenie grupy krwi i czasu krzepnięcia.
Po zakwalifikowaniu się do zabiegu pacjent powinien powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu, a na 10 dni przed zabiegiem odstawić leki zawierające witaminę E lub pochodne Aspiryny.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Istnieje kilka schorzeń, które wykluczają pacjenta z przystąpienia do zabiegu. Są to:
- nadczynność tarczycy,
- choroba Graves-Bassedova,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby serca,
- choroby oczu,
- cukrzyca.
Na koniec warto dodać, że o tym, czy pacjent może zostać poddany zabiegowi decyduje lekarz prowadzący, który bierze pod uwagę nie tylko stan zdrowia pacjenta, ale również jego oczekiwania. W przypadku osób, które mają nierealny obraz efektów zabiegu klinika może odmówić wykonania zabiegu.