× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
usuwanie ósemki

Wokół ósmych zębów narosło sporo mitów. Pewne jest jednak to, że zęby te bywają problematyczne. Oczywiście możemy mieć i zdrowe ósemki, które nie będą powodować żadnych przykrych dolegliwości. W wielu przypadkach konieczne jest jednak ich chirurgiczne usunięcie. Większość osób bardzo obawia się jednak zabiegu ekstrakcji zęba ósmego. Na szczęście, sam zabieg usuwania tego zęba nie jest bolesny.

Jak przebiega ekstrakcja zęba ósmego?

Nie ulega wątpliwości, że usuwanie zębów ósmych nie należy do przyjemności. Nie trzeba jednak bardzo obawiać się tego typu zabiegu. Przede wszystkim należałoby udać się do gabinetu doświadczonego chirurga szczękowego. Wykwalifikowany specjalista będzie wiedział, jak należy postępować. Wyjaśni nam również, na czym polegał będzie zabieg ekstrakcji zęba ósmego. Zanim zostanie usunięty ząb mądrości, należy wykonać zdjęcie RTG szczęki i poszczególnych zębów. Dzięki temu chirurg szczękowy będzie mógł określić umiejscowienie problematycznego zęba.

Bywa bowiem tak, że ósemka znajduje się bardzo blisko nerwu, który może zostać uszkodzony w trakcie jej ekstrakcji. Czasami konieczne jest wykonanie bardziej specjalistycznych badań, takich jak na przykład tomografia. W zdecydowanej większości przypadków wystarczające jest jednak zdjęcie RTG. Do niektórych gabinetów będzie trzeba przyjść na wizytę z wykonanym już wcześniej zdjęciem. Sporo gabinetów oferuje jednak możliwość wykonania zdjęcia RTG na miejscu.

Cena zabiegu jest uzależniona od tego, czy ząb jest wyrżnięty, czy zatrzymany, a także od tego, czy nie znajduje się blisko nerwu. Usuwanie zębów ósmych blisko nerwu musi być szczególnie ostrożne. Przed ekstrakcją, pacjent otrzymuje znieczulenie, dzięki czemu nie czuje bólu podczas usuwania ósemki. Jeżeli jest ona w pełni wyrżnięta, zabieg jej usunięcia może trwać zaledwie kilka minut. W przypadku zębów problematycznych, w tym zatrzymanych konieczne może okazać się dłutowanie. Po usunięciu zęba należeć będzie, zatamować krwawienie. Powinno ono ustąpić po kilku godzinach od zabiegu.

Jak radzić sobie po zabiegu?

Jak już wspomniano powyżej, usuwanie zębów ósmych może być problematyczne. Z całą jednak pewnością doświadczony dentysta poradzi sobie z usuwaniem trudnego zęba. W żadnym razie nie musimy się jednak obawiać tego, że zabieg usuwania zęba mądrości będzie bolesny. Oczywiście może być on mało przyjemny, ale bólu nie powinno się odczuwać.

Po zabiegu może jednak pojawić się uciążliwy dyskomfort. Chirurg szczękowy, który usunie nasz ząb, z całą pewnością poradzi nam, jak należy postępować. Prawdopodobnie otrzymamy również receptę na antybiotyk. Oczywiście należy wykupić również zalecane leki przeciwbólowe.

Możliwe, że będziemy musieli sięgnąć po silny lek, aby złagodzić dotkliwy ból po ekstrakcji zęba. Dobrze byłoby również oszczędzać miejsce po zabiegu. Nie jedzmy więc tą stroną, po której znajdował się wyrwany ząb. Unikajmy także picia przez słomkę i intensywnego płukania ust, bo mogłoby to doprowadzić do usunięcia skrzepu. Po kilku dniach od usunięcia ósemki, ból powinien nie być wyczuwalny.

hipoArtykuł powstał przy współpracy z Hippolit

You may also like