× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
odwyk
Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, ale nie oznacza to, że nie należy jej leczyć. Można być alkoholikiem pijącym lub trzeźwym. Leczenie alkoholizmu jest trudne i nie zawsze skuteczne, ale odpowiednia terapia może pomóc w powrocie do normalnego życia.

Dlaczego trzeba leczyć alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu rozwija się bardzo powoli i może trwać latami. Początkowo wygląda niewinnie, z czasem jednak uzależnia psychicznie i fizycznie. Zaczyna się od picia alkoholu podczas spotkań towarzyskich, w niewielkich ilościach, potem jest coraz więcej okazji i coraz większa ilość. Zwiększa się też tolerancja organizmu na ilość wypitego alkoholu. Osoba pijąca nie upija się i nie występuje syndrom kaca na drugi dzień. Na tym etapie potencjalny alkoholik traktuje alkohol jako sposób na poprawę nastroju. To typowe objawy dla I fazy choroby alkoholowej zwanej fazą prealkoholową. W fazie II ilość wypitego alkoholu znacznie się zwiększa, często dochodzi do „urwania filmu” oraz kaca na drugi dzień. Osoba uzależniona twierdzi, że na kaca najlepszy jest klin, czyli piwo lub kilka kieliszków. Na tym etapie wiele osób spożywa alkohol w samotności, by ukryć to przed najbliższymi. Taki stan może trwać nawet latami. Najczęściej alkoholik zaczyna sobie zdawać sprawę z problemu, ale sam siebie usiłuje przekonać, że panuje nad sytuacją i potrafi ją kontrolować. W fazie III alkoholik już nie ukrywa swojego nałogu, jego myśli koncentrują się na zdobyciu alkoholu i środków na jego zakup. Zaniedbuje rodzinę, a bardzo często staje się agresywny wobec jej członków, co prowadzi do zaniku więzi rodzinnych. Zaniedbuje także obowiązki w pracy, nie tylko podejmuje ją na kacu, ale także pije podczas jej wykonywania. Najczęściej kończy się to zwolnieniem dyscyplinarnym i pogorszeniem sytuacji finansowej rodziny. IV faza to faza krytyczna, alkoholik zaczyna pić od rana, nawet niewielka ilość alkoholu wystarczy, by się upił (zmniejszona tolerancja na alkohol). Pojawiają się także problemy z pamięcią, spowolnienie psychoruchowe, zanika popęd seksualny. W rezultacie choroba alkoholowa prowadzi do zniszczenia relacji rodzinnych oraz wyniszczenia fizycznego całego organizmu.

Leczenie bezpłatne na NFZ

Leczenie choroby alkoholowej jest dobrowolne (z nielicznymi wyjątkami) i jest to dobre rozwiązanie. Samoświadomość osoby uzależnionej i motywacja mają decydujące znaczenie dla sukcesu w leczeniu. Leczenie alkoholizmu w placówkach zamkniętych jest bezpłatne i refundowane przez NFZ. Do przyjęcia na oddział potrzebne jest skierowanie od lekarza do szpitala psychiatrycznego. Wiele osób nie decyduje się na leczenie, ponieważ obawia się „łatki” choroby psychicznej. Innym minusem leczenia bezpłatnego są kilkumiesięczne terminy przyjęcia na oddział. To wystarczający czas, by alkoholik wrócił do nałogu i zrezygnował z leczenia.

Odwyk alkoholowy prywatnie – dlaczego warto?

Odwyk alkoholowy prywatnie odbywa się w specjalnych ośrodkach, które oferują przede wszystkim pełną anonimowość, co dla wielu uzależnionych jest bardzo istotne, przecież starają się ukryć swoją chorobę. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i możliwość skupienia się na pokonaniu nałogu. Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za leczeniem w ośrodkach prywatnych jest ich komfort. Przyjęcie do placówki może nastąpić niemal natychmiast, co ma ogromne znaczenia dla alkoholika i jego rodziny. Pokoje oraz cała infrastruktura kojarzą się bardziej z domem lub ośrodkiem wypoczynkowym i w niczym nie przypominają szpitala. Najważniejsze znaczenie mają jednak metody terapii, ich skuteczność jest znacznie większa, niż w przypadku ośrodków NFZ. Osoba leczona przez cały czas pobytu jest otoczona indywidualną opieką specjalistów, którzy pomagają wyjść jej z nałogu. Pierwszy etap polega na odtruciu organizmu z alkoholu, pojawiają się wtedy bardzo trudne do zniesienia efekty odstawienne. Dzięki dobrze dobranym lekom i opiece indywidualnej psychologa, przejście przez ten etap jest znacznie łatwiejsze. Kolejny etap to terapia indywidualna oraz grupowa, która pomaga zbudować nowy system wartości. Życie bez alkoholu jest piękne, można odbudować relacje rodzinne, znaleźć interesującą pracę, poznać nowych przyjaciół. Szczególną rolę odgrywają zajęcia z udziałem trzeźwych alkoholików, którzy nie tylko pomagają przejść przez trudny okres leczenia, ale pokazują z jakimi trudnościami trzeba zmierzyć się w okresie abstynencji. Prywatne ośrodki zapewniają dodatkowo wsparcie po zakończeniu właściwego leczenia oraz pomoc dla pozostałych członków rodziny.

You may also like