× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
probiotyki
Probiotyki dla wielu osób stały się remedium na wszystkie dolegliwości. I choć rzeczywiście działają wspomagająco przy niezliczonej liczbie schorzeń – to nigdy nie należy ich zażywać bez dokładnego przeanalizowania celowości konkretnego produktu. Zupełnie inaczej bowiem będzie działał preparat dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, inaczej dla ludzi borykających się z problemami skórnymi, a jeszcze inaczej dla tych, którzy często miewają problemy żołądkowe. Również inne działanie wykazują probiotyki dedykowane dzieciom, a inne te, przeznaczone dla seniorów. Sprawdźmy, na czym polegają różnice.

Probiotyki dla dzieci i niemowląt

Najczęstszymi przypadłościami, z którymi mierzą się najmłodsi są biegunki, problemy skórne (w szczególności AZS), kolki jelitowe oraz zaparcia.

Biegunki

Biegunki u małych dzieci najczęściej wywoływane są przez niewłaściwy pokarm. Mogą być też związane z alergiami pokarmowymi, o których jeszcze nie wiemy, a także z zażywaniem silnych leków na inne schorzenia. Aby złagodzić niepożądane dolegliwości, należy podać dziecku delikatny probiotyk w dawce dopasowanej do jego wieku oraz wagi. Dzieci nie potrzebują silnych produktów, aby odbudować mikrobiotę jelit, pamiętajmy o tym.

Kolka jelitowa

Z kolką muszę zmierzyć się najczęściej niemowlęta w pierwszych miesiącach swojego życia. Kolka jest bardzo uciążliwą dolegliwością, ponieważ objawia się nagłym bólem, który nie przemija zbyt szybko. Niemowlę reaguje gwałtownym płaczem, który trudno ukoić. Pomóc mogą tutaj również łagodne probiotyki, które zredukują ilość wydzielanych gazów i tym samym przyniosą ulgę maluszkowi.

Problemy skórne / AZS

Silny świąd na skórze i zaognione zmiany, często spotykają dzieci w pierwszych latach życia. Tutaj również probiotyki mogą złagodzić stan zapalny i tym samym zmniejszyć przykre dolegliwości. Dzięki temu dziecko nie będzie uporczywie się drapać i pogarszać stanu swojej skóry.

Zaparcia

Zaparcia to nic innego jak zalegająca treść jelitowa, która powoduje duży dyskomfort, a nierzadko również ból. Niektóre dzieci mają tendencje do zaparć, a innych nigdy nie spotkała ta dolegliwość. Jeśli nasze dziecko kilkukrotnie już musiało się zmierzyć z zaparciami, warto rozważyć podawanie mu probiotyku profilaktycznie. Dzięki temu perystaltyka jelit będzie działać prawidłowo, a my zapomnimy o problemie.

Probiotyki dla osób starszych

Seniorzy natomiast, choć borykają się z różnymi schorzeniami nabytymi, dodatkowo powinni wzmacniać organizm w całym sezonie jesienno-zimowym. Osoby starsze bowiem nierzadko mają już obniżoną odporność, która potrzebuje wsparcia, aby każdą kolejną infekcję przejść możliwie łagodnie. Ponadto, w wieku podeszłym zmienia się zapotrzebowanie organizmu na witaminy i mikroelementy. Zmiany odczuwają także jelita, a konkretnie skład mikroflory jelitowej, o którą trzeba szczególnie zadbać w tym okresie, jeśli nie chcemy zmagać się z przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Bardzo ważne jest również to, aby seniorzy konsultowali swoje wybory preparatów probiotycznych z lekarzem, ponieważ jeśli chorują jednocześnie na inne schorzenia to trzeba wybrać taki produkt, który nie będzie z nimi kolidował (godnym polecenia jest preparat Mycobiotic).

Podsumowanie

Jak widać z powyższego opisu, preparaty probiotyczne zażywane przez osoby w różnym wieku nie różnią się tak bardzo, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Kluczem przy wyborze produktu dla dzieci jest to, aby był to preparat łagodny, który będzie działał wspomagająco i nie doprowadzi do żadnej rewolucji w małym organizmie. Osoby starsze natomiast mogą zażywać preparaty mocniejsze, jednak w tym przypadku kluczem do sukcesu jest to, aby właściwie dbać o siebie przez cały rok, a szczególnie w okresie zwiększonej podatności na infekcje. Wybór preparatu zawsze warto także skonsultować ze specjalistą.

You may also like