× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
POChP
Z uwagi na częstość występowania w populacji Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc została sklasyfikowana, jako choroba cywilizacyjna. W niemal równym stopniu dotyka kobiet, jak i mężczyzn po 40. roku życia, głównie palących papierosy. POChP to groźna choroba, powodująca nieodwracalne zmiany w dolnych drogach oddechowych, prowadząc do obniżenia jakości życia, inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci. Czy znasz objawy POChP? Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.

Czym dokładnie jest choroba POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych. Z szacunków WHO wynika, że jest to obecnie trzecia przyczyna śmierci na świecie. Choroba ta charakteryzuje się dokuczliwymi objawami (o czym za chwilę) spowodowanymi ograniczeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych w wyniku narażenia na szkodliwe czynniki: dym papierosowy, pyły i gazy znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu oraz środowisku pracy. W przebiegu tej choroby dochodzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. W drogach oddechowych pojawia się stan zapalny, następują zmiany w miąższu płuc oraz w naczyniach płucnych. Pisząc prościej: układ oddechowy nie działa prawidłowo, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Współczesna medycyna klasyfikuje POChP, jako chorobę ogólnoustrojową. Takie stanowisko ma związek z tym, że u chorych na POChP często występują inne schorzenia, takie jak:
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • choroba tętnic obwodowych,
  • arytmia,
  • cukrzyca,
  • osteoporoza,
  • rak płuca,
  • zespół metaboliczny,
  • rozstrzenie oskrzeli,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Czy znajdujesz się w grupie ryzyka POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc przez wiele lat była uważana za chorobę niemal wyłącznie nałogowych palaczy. Dziś jednak przybywa pacjentów, u których POChP została wywołana przez zupełnie inne czynniki, zwłaszcza występujące w miejscu pracy. Wciąż jednak to właśnie palenie papierosów – w tym bierne – stanowi główny powód zachorowania. Co ważne, dotyczy to także osób, które zerwały z nałogiem. POChP diagnozuje się u ludzi dorosłych, głównie po 40. roku życia. Jeśli więc jesteś w takim wieku i obserwujesz u siebie objawy POChP, tj. przewlekły kaszel, duszność, obniżona tolerancja wysiłku czy odkrztuszanie plwociny, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Poza paleniem papierosów można wyróżnić także inne czynniki ryzyka POChP:
  • oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem (narażenie na smog),
  • wdychanie pyłów i gazów w środowisku pracy – w szczególności dotyczy to przedstawicieli takich profesji, jak górnik, hutnik, metalurg, pracownik produkcji, budowlaniec, wykończeniowiec, sprzątacz, pracownik kotłowni, pracownik obsługujący chemikalia, ale też stylistka paznokci i kosmetyczka.

Oto najważniejsze objawy POChP

Większość osób chorujących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc najpierw zauważa u siebie przewlekły, męczący kaszel. Różni się on od kaszlu astmatycznego tym, że nie ma charakteru napadowego. Jest to typowy objaw POChP, który niestety bywa dość często bagatelizowany – zwłaszcza przez nałogowych palaczy, którzy wychodzą z założenia, że jest to efekt drażnienia układu oddechowego i krtani przez dym papierosowy. Jeśli jednak kaszel utrzymuje się tygodniami i nasila rano oraz wieczorem, to należy zgłosić się z tym do lekarza. Kolejny charakterystyczny objaw POChP to duszność. Pojawia się ona na późniejszym etapie rozwoju choroby i jest bardzo dokuczliwa. W przebiegu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc obserwuje się narastającą duszność, która z czasem może utrudnić pacjentowi wykonywanie codziennych czynności, nawet ubranie się, umycie czy przyrządzenie posiłku.

To warto wiedzieć:

Duszność ma związek ze zwężaniem się oskrzeli oraz niszczeniem miąższu płucnego, co jest konsekwencją przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Ważnym objawem POChP jest obniżona tolerancja wysiłkowa. Oznacza to, że osoba chora ma stopniowo coraz większe trudności z zachowaniem aktywności fizycznej. Szybciej się męczy i dużo wolniej regeneruje, dlatego może mieć wrażenie ciągłego zmęczenia. Trzeba również wspomnieć o wyjątkowo niepokojącym objawie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, czyli odkrztuszaniu plwociny. Wraz z rozwojem choroby staje się to odruchem pacjenta, nasilając się rano i wieczorem. Plwocina, czyli gęsta wydzielina o zielono-żółtym lub białym zabarwieniu, może zawierać krew i skrzepy krwi. Jeśli zauważysz u siebie taki objaw, koniecznie udaj się do lekarza. Więcej o objawach POChP możesz przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/, na której znajdziesz także wiele rzetelnych, zweryfikowanych informacji na temat diagnostyki oraz leczenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Co robić, gdy masz objawy POChP?

Najważniejsze jest to, aby nie lekceważyć wymienionych objawów i nie czekać, aż „same miną”. Obserwując u siebie objawy POChP i będąc w grupie ryzyka tej choroby, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wczesna diagnoza pozwoli dobrać odpowiednią metodę leczenia, co daje szansę na leczenie objawowe i prewencję oraz zwiększenie jakości życia pacjenta.

You may also like