× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leki

Każdy lek sprowadzony do Polski na zasadach importu równoległego czy docelowego musi zostać przepakowany i uzupełniony o odpowiednie informacje. Procedury są ściśle monitorowane i uregulowane prawnie. Import leków to świetny sposób na zdobycie określonych leków stosowanych w szczególnych terapiach lub zamienników leków dostępnych w znacznie niższych cenach. 

Zasady importu leków w UE

Importowanie leków z państw należących do Unii Europejskiej odbywa się na zasadzie szczegółowych regulacji prawnych. Od kiedy Polska stała się członkiem UE możliwe jest pozyskiwanie tańszych zamienników leków oryginalnie dostępnych w Polsce. Dystrybucja odbywa się przez uprawnione hurtownie przystosowane do obrotu leków importowanych. Import leków jest całkowicie bezpieczny, ponieważ jest kontrolowany przez państwo. Leki pozyskane na podstawie importu równoległego są w pełni kontrolowane i mogą być stosowane przez pacjentów bez jakichkolwiek obaw. 

Nowe opakowania leków

Każdy lek pozyskany na podstawie importu równoległego musi zostać przepakowany. Dedykowane hurtownie mają obowiązek umieścić oryginalne leki w nowych opakowaniach. Nowe kartoniki zawierać muszą informacje o substancjach zawartych w leku, kraju pochodzenia leku, miejscu przepakowania leku, sposobie podania, data ważności, data przepakowania oraz podstawowe informacje farmaceutyczne. Opakowania leków importowanych zazwyczaj są bardzo proste w celu ograniczania kosztów. Szata graficzna jest uboga, dominującymi kolorami są biel i czerń. Jakość czy wygląd opakowania nie ma najmniejszego wpływu na jakość produktu wewnątrz. Przepakowywanie leków jest celowym działaniem wpływającym na niższą cenę produktu, a nie na właściwości lecznicze.  

Dlaczego warto szukać zamienników

Zdarzają się sytuacje, w których pacjenci rezygnują z terapii, ponieważ leki, które powinni zastosować, są dla nich zbyt drogie. Z pomocą przychodzą zamienniki pozyskiwane na drodze importu równoległego. Przepakowanie leków odbywa się na terenie kraju, do którego lek został sprowadzony. Do nowych opakowań trafiają opakowania bezpośrednie takie jak saszetki czy blistry. Dlatego na opakowaniach leków w środku można znaleźć język kraju, z którego dany lek pochodzi. Ważne jest zachowanie ulotki o leku, która musi być udostępniona w języku polskim. Dopuszczalne jest, że leki z importu równoległego różnią się nazwą. Niewielka różnica wynika z wyglądu opakowania, które jest inne niż to, do którego pacjent był przyzwyczajony. Uboższa forma pakowania leków nie powinna odstraszać od ich stosowania. Wygląd opakowania nie determinuje właściwości farmakologicznych zawartości. 

You may also like