× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Udar mózgu

Udar mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie oraz według WHO drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób po 55. roku życia.

Dane dotyczące udarów przerażają jednak budowanie świadomości w społeczeństwie, prowadząc programy profilaktyczne i edukując pacjentów jesteśmy w stanie skutecznie ograniczać ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Zmieniając codzienne nawyki możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru u siebie lub u bliskich nawet o 80%!

Jak ustrzec się przed udarem mózgu?

Wśród czynników ryzyka związanych z wystąpieniem udaru wymienia się przede wszystkim podeszły wiek, bowiem na udar mózgu najbardziej narażone są osoby starsze po 65. roku życia, ale nie tylko. Udar mózgu dotyka także młodsze pokolenia żyjące szybko, w pędzie, w stresie i stosujące złą dietę bogatą w żywność wysoko przetworzoną, niezdrowe tłuszcze zwierzęce, sól czy cukier, palące papierosy i pijące alkohol oraz prowadzące siedzący tryb życia. Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby otyłe, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, migotanie przedsionków i inne choroby układu krążenia.

Zmiana stylu życia na aktywny, regularne badania profilaktyczne i dieta oparta na świeżych warzywach i owocach oraz zdrowych tłuszczach i jakościowych posiłkach jest w stanie ustrzec nas przed udarem mózgu i wieloma innymi chorobami. Warto więc zmienić nawyki jak najszybciej i zabezpieczyć swoją przyszłość przed niepełnosprawnością i uzależnieniem od innych ludzi.

Jak wygląda życie po udarze?

Życie pacjenta po udarze nie zawsze oznacza przykucie do łóżka do samej śmierci. Pacjenci jednak muszą przejść długą drogę do odzyskania sprawności. Po drodze pojawi się wiele wybojów takich jak bóle spastyczne, afazja czy depresja poudarowa. Na każdym etapie powrotu do zdrowia kluczowe jest wsparcie pacjenta przez rodzinę i bliskich oraz przez personel medyczny, który będzie towarzyszył im w tej trudnej drodze.

Pacjenci często odzyskują pełną sprawność i tym samym chęć do życia. Zwracają wówczas większą uwagę na to co jedzą i jakie życie prowadzą. Warto jednak zawsze zapobiegać niż leczyć, bo nigdy nie wiemy w jakim stopniu nasz mózg może zostać uszkodzony w wyniku udaru i czy będziemy w stanie wrócić do pełnej sprawności.

You may also like