× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
leczenie chrapania
Problemy ze snem, przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie i brak koncentracji – to tylko niektóre skutki chrapania, które mogą znacząco uprzykrzyć życie, a w dłuższej perspektywie czasu pogorszyć stan naszego zdrowia. Dlatego należy podjąć leczenie chrapania, jak tylko ten problem zacznie nam doskwierać. Przedstawiamy zabiegi, jakie wykonywane są obecnie w klinikach medycyny estetycznej.

Przyczyny chrapania

Charakterystyczny efekt akustyczny podczas chrapania powstaje na skutek utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje drgania podniebienia i języczka. Luźne struktury w jamie ustnej podnoszą się i opadają, wydając przy tym dźwięk, który popularnie nazywamy chrapaniem. Przyczyny chrapania to m.in.:
  • osłabiona i zwiotczała mięśniówka gardła (najczęściej);
  • alergia (obrzęk ścian dróg oddechowych);
  • otyłość (ucisk tkanki tłuszczowej na gardło).
Z chrapaniem często powiązana jest inna dolegliwość – bezdech senny. Jest to stan, objawiający się ustaniem wentylacji płuc przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłyceniem oddechu poniżej 50% jego normalnej objętości. Skutkiem bezdechu jest zmniejszenie wysycenia krwi tlenem, czego efektem może być senność w ciągu dnia, bóle głowy i nadciśnienie. Dlatego nie można lekceważyć tego problemu i jak najszybciej skonsultować się z laryngologiem, który wykona odpowiednią diagnostykę i zaleci najlepszą metodę leczenia chrapania, np. w warszawskiej Klinice Miracki. Jak wyleczyć chrapanie? W Klinice Miracki skorzystamy z dwóch zabiegów na chrapanie: NightLase – laserem erbowo-yagowym Fotona oraz radiochirurgii Ellman.

Laserowe leczenie chrapania

Leczenie chrapania laserem polega na naświetlaniu struktur podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych części nasady języka, co skutkuje ich rozgrzaniem i obkurczeniem istniejących włókien kolagenowych i stymulacją namnażania nowego kolagenu. Dzięki zainicjowanym procesom regeneracyjnym leczona przestrzeń zyskuje na jędrności, sprężystości i sztywności, a po pewnym czasie przestaje opadać i wiotczeć podczas snu. Optymalny efekt zapewnia poddanie się serii 3 zabiegów rozłożonych w czasie na 6 tygodni. Leczenie chrapania tą metodą jest szybkie, bezbolesne (nie wymaga znieczulenia) i nie niesie za sobą uciążliwej rekonwalescencji. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennej aktywności, nawet bez restrykcyjnych ograniczeń w jedzeniu i piciu. Najważniejsze zalecenia na pierwszych kilkanaście dni po zabiegu to ograniczenie gorących i bardzo zimnych napojów oraz zrezygnowanie z bardzo pikantnych potraw. Jednocześnie rekomenduje się spożywane dużej ilości płynów.

Metoda radiochirurgiczna w leczeniu chrapania

Kolejną, mało inwazyjną i niewymagającą długotrwałej rekonwalescencji metodą leczenia chrapania stosowaną w klinikach medycyny estetycznej jest radiochirurgia Ellman. Ten niezwykle efektywny zabieg na chrapanie często obejmuje dodatkowo korektą małżowin nosowych, migdałków podniebiennych i języczka. Procedura trwa 20-30 minut. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzeniu cienkiego, izolowanego drucika z mikrowłókien do podniebienia miękkiego lub w inny leczony obszar. Urządzenie emituje fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości, dzięki czemu możliwe jest wykonanie bardzo dokładnych nacięć. Precyzyjne skierowanie fal radiowych pozwala na wytworzenie kontrolowanych blizn w podniebieniu miękkim, utwardzenie go, a także powiększenie cieśni gardła, to znaczy – skrócenie języczka, przycięcie łuków podniebiennych oraz ewentualnie korektę migdałków. W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

You may also like